Informační systém výzkumu,
vývoje a inovací

Rejstřík informací o výsledcích

Jednoduché vyhledávání

Zpět na hledáníRezistence škůdců řepky k insekticidům v ČR a na Slovensku (2018)výskyt výsledku

Identifikační kód RIV/26791251:_____/18:N0000067
Název v původním jazyceRezistence škůdců řepky k insekticidům v ČR a na Slovensku
Název v anglickém jazyce Resistance of pests of OSR to insecticides in the Czech Republic and Slovakia
Druh O - Ostatní výsledky, které nelze zařadit do žádného z definovaných druhů výsledků
Jazyk cze - čeština
Vědní obor 40106 - Agronomy, plant breeding and plant protection; (Agricultural biotechnology to be 4.4)
Rok uplatnění 2018
Kód důvěrnosti údajů S - Úplné a pravdivé údaje o výsledku nepodléhající ochraně podle zvláštních právních předpisů.
Počet výskytů výsledku 2
Počet tvůrců celkem 8
Počet domácích tvůrců 1
Výčet všech uvedených jednotlivých tvůrců Jiří Havel (státní příslušnost: CZ - Česká republika, domácí tvůrce: A, vedidk: 2565145)
Eva Hrudová (státní příslušnost: CZ - Česká republika)
František Kocourek (státní příslušnost: CZ - Česká republika)
Jiří Rotrekl (státní příslušnost: CZ - Česká republika)
Marek Seidenglanz (státní příslušnost: CZ - Česká republika)
Martina Sojneková (státní příslušnost: CZ - Česká republika)
Jaroslav Šafář (státní příslušnost: CZ - Česká republika)
Ján Táncik (státní příslušnost: SK - Slovenská republika)
Popis výsledku v původním jazycePopulace blýskáčka řepkového jsou vysoce rezistentní vůči většině pyretroidů. Jejich použití proti blýskáčku řepkovému je neúčelné. Pro většinu populací blýskáčka jsou dosud účinné přípravky na bázi tau-fluvalinate (Mavrik), který lze jako jediný účinný přípravek na blýskáčka použít i na počátku květu. Pro rizika rezistence a sníženou účinnost se proti blýskáčku nedoporučuje používat neonikotinoidy, zejména thiacloprid. Pro ochranu se doporučují účinné látky, ke kterým jsou populace blýskáčka dosud vysoce citlivé, z organofosfátů, například chlorpyrifos-etyl a přípravky na bázi pymetrozinu (Plenum) a indoxacarbu (Avaunt). Nevýhodou přípravku na bázi indoxacarbu je snížená účinnost vůči stonkovým krytonoscům. Druhou skupinou škůdců řepky, proti kterým ochrana selhává, jsou dřepčíci rodu Phyllotreta a obdobně i dřepčík olejkový. Použití neoinikotinoidů, zejména thiaclopridu proti nim je zcela neúčinné. V současné době je většina populací dřepčíků obou typů citlivá k pyretroidům, takže se doporučují využívat pro ochranu řepky. Rizika rychlé selekce rezistence dřepčíků vůči pyretroidům a poznatky ze západní Evropy však ukazují na dlouhodobou neudržitelnost takové ochrany. Včasné odhalování změn v citlivosti populací škůdců a srozumitelnou interpretaci zjištěných výsledků, jejíž součástí jsou i doporučení pro praxi, by měl zajistit kontinuálně probíhající plošný monitoring rezistence vybraných škůdců vůči účinným látkám pesticidů na území ČR.
Popis výsledku v anglickém jazyce Populations of pollen beetles are highly resistant to most pyrethroids. Their use is ineffective. So far, tau-fluvalinate (Mavrik) based formulations are still effective for most of the pollen beetles populations, which can be used as the only effective preparation for the pollen beetle at the beginning of flowering. The use of neonicotinoids, especially thiacloprid, is not recommended for lightning resistance due to the risk of resistance and reduced efficacy. For protection, active substances are recommended for which the poplar populations are still highly sensitive from organophosphates such as chlorpyrifos-ethyl and pymetrozine-based (Plenum) and indoxacarb (Avaunt) preparations. A disadvantage of the indoxacarb-based formulation is the reduced potency of the stem rattle. The second group of rape pests, against which protection fails, are flea beetles of the genus Phyllotreta and similarly flea beetles. The use of neoinicotinoids, especially thiacloprid, is ineffective against them. Currently, most flock beetles of both types are susceptible to pyrethroids, so they are recommended to be used to protect rape. However, the risks of rapid selection of flea beetle resistance to pyrethroids and knowledge from Western Europe point to the long-term unsustainability of such protection. The continuous detection of resistance of selected pests to pesticides in the Czech Republic should ensure timely detection of changes in the sensitivity of pest populations and understandable interpretation of the findings, including recommendations for practice.
Klíčová slova oddělená středníkem plant protection;insect pests;OSR;pollen beetles;resistance;lambda-cyhalothrin
Stránka www, na které se nachází výsledek -
Odkaz na údaje z výzkumu -

Ostatní informace o výsledku

Předkladatel OSEVA vývoj a výzkum s.r.o.
Dodavatel MZE - Ministerstvo zemědělství (MZe)
Rok sběru 2019
Specifikace RIV/26791251:_____/18:N0000067!RIV19-MZE-26791251
Datum poslední aktualizace výsledku 09.09.2019
Kontrolní číslo 192139920 ( v1.0 )

Informace o dalších výskytech výsledku dodaného ostatními předkladateli

Dodáno MZe v roce 2019 RIV/26296080:_____/18:N0000015 v dodávce dat RIV19-MZE-26296080/01:1 předkladatelem Zemědělský výzkum, spol. s r.o.

Odkazy na výzkumné aktivity, při jejichž řešení výsledek vznikl

Projekt podporovaný MZe v programu QH QH81218 - Ověření nových přístupů k ochraně řepky ozimé proti stonkovým krytonoscům založených na přesnějším monitoringu jejich výskytu a chování v porostu a testování (sub)populací blýskáčka řepkového na rezistenci proti pyrethroidům (2008 - 2012)
Projekt podporovaný MZe v programu QJ QJ1230077 - Testování citlivosti vybraných hmyzích škůdců brukvovitých plodin k insekticidům (2012 - 2016)
Projekt podporovaný MZe v programu QK QK1820081 - Metody monitorovaní rezistence hospodářsky významných škůdců a plevelů k přípravkům na ochranu rostlin a antirezistentní strategie (2018 - 2020)
Podpora / návaznosti Institucionální podpora na rozvoj výzkumné organizace
Vyhledávání ...